Седиштето на YouTube

YouTube е платформа за споделување видео. Тоа е услуга која им овозможува на луѓето да ги споделуваат своите видеа, да гледаат содржини и да формираат заедница низ целиот свет. Основана е во 2005 година и сега се смета за втора најпосетувана веб-страница во целиот свет, со милијарди видеа што се гледаат на платформата секој ден.

Генерални информации

Седиште: 901 Cherry AvenueSan Bruno, Калифорнија, Соединети Американски Држави
Поштенски код: 94066
Индустрија: Интернет и видео хостинг услуга
Производи: YouTube Premium, YouTube Music, YouTube TV и YouTube Kids
Основана: Февруари 14, 2005
Веб-страница: www.youtube.com

Каде се наоѓа седиштето на YouTube?

Седиштето на YouTube се наоѓа на 901 Cherry Avenue, San Bruno, California 94066. Се наоѓа на 12 милји јужно од Сан Франциско или приближно 25 минути со автомобил. Установата има површина од околу 196,000 квадратни стапки, особено бидејќи зафаќаше две згради, имено 900 и 1000 Cherry Avenue.

Седиштето во Сан Бруно е исполнето со сите видови рекреативни простори за своите вработени, од базен со целосен круг во затворен простор, зеленило, фитнес центар и многу други. Има и мешунки за дремка, лизгалки, скутери и велосипеди, како и генерално удобна и голема работна средина во која вработените можат да уживаат.

Седиштето е исто така опремено со кафетерии со целосна услуга, простори за одмор и конференциски сали. Се разбира, со премиум на видеото, YouTube наводно вклучи уникатна Immersion Room совршена за проследување видеа од 360 степени, вели Biz Journals.

Бројот на факс на компанијата е + 1 650-253-0001. Ова е и нивниот телефонски број. Претставниците за услуги на клиентите може да бидат достапни за да ви помогнат 24/7, но редовното работно време за работниците обично може да биде од 9 до 5 часот

Каде е корпоративната канцеларија на YouTube?

Покрај локацијата на Сан Бруно, достапни се уште две локации на корпоративни канцеларии на YouTube, што значи вкупно три локации низ две земји. Еден се наоѓа во градот Лос Анџелес, исто така во Калифорнија, на 12422 Bluff Creek Drive во Соединетите Американски Држави.

Другата корпоративна канцеларија на YouTube се наоѓа на плоштадот Six Pancras, 6 Pancras Road, Kings Cross, Лондон во Обединетото Кралство.

YouTube во Лондон
YouTube Лондон Кредит: foursquare.com

Каде е корпоративната канцеларија на YouTube во Канада?

YouTube има филмско студио и простор за настани во срцето на школата за дизајн на колеџот Џорџ Браун лоциран во Торонто, Канада. Ова не се нарекува корпоративна канцеларија, туку студио YouTube Space дизајнирано за YouTubers или создавачи на содржини на платформата кои имаат над 10,000 претплатници.

Канцеларијата на YouTube во Канада ги отвори своите врати во 2016 година и има површина од 3,500 квадратни метри. Ова има за цел да им обезбеди на Јутјуберите пристап до квалитетни алатки, како што се камери, звучни сцени и слично, како и знаење за тоа како да ги развиваат нивните канали.

Како да контактирам со YouTube?

  • пошта

Поштата може да се испрати до седиштето на компанијата на 901 Cherry Avenue, Сан Бруно, Калифорнија 94066.

  • телефон

Можете да контактирате со компанијата по телефон или преку факс со јавување на нив + 1 650-253-0001.

  • Е-пошта

YouTube нема посебна адреса за е-пошта со која можете да контактирате. Сепак, има поддршка за е-пошта на голем број јазици. Корисниците кои сакаат да се поврзат со тимот треба да одат на https://support.google.com/youtube, најавете се и допрете на изберете Контактирајте со нас под „Ви треба повеќе помош?“.

Алтернативно, поддршката за е-пошта е достапна со најавување на вашиот канал на YouTube, кликнување на Помош и повратни информации, кликнување на Контактирајте со нас под „Ви треба повеќе помош?“ и следејќи ги дадените упатства.

  • Онлајн видео разговор

YouTube исто така има достапна опција за онлајн разговор. До ова може да се пристапи со најавување на вашиот канал и избирање на опцијата за разговор. Имајте на ум ова е само за подобни создавачи.

  • Социјални медиуми

Можете да стигнете до YouTube преку следните платформи за социјални медиуми:

Фејсбук - web.facebook.com/youtube/

LinkedIn - www.linkedin.com/company/youtube

Твитер - twitter.com/YouTube

Инстаграм - www.instagram.com/youtube/

Кој е претседателот на YouTube?

Сузан Војчицки е актуелен претседател и главен извршен директор на YouTube. Таа беше назначена на оваа позиција во февруари 2014 година.

Извршен директор на YouTube и клучен извршен тим

Име Ознака
Сузан Wojcicki Главен извршен директор и претседател
Роберт Кинкл Главен деловен директор
Даниел Тиед Главен директор за маркетинг
Паван Агарвал Раководител на музички партнерства и развој на бизнисот (APAC)
Нил Мохан Главен директор за производи
извор: www.youtube.com

Најчесто поставувани прашања

Можете ли да го посетите седиштето на YouTube?

Седиштето на YouTube, наводно, е отворено за оние кои имаат директни врски со вработените, иако платформата за видео стриминг не нуди тури за надворешни лица.

Посетителите кои не ги познаваат сегашните вработени во компанијата не смеат да влезат внатре во седиштето. Сепак, им е дозволено да фотографираат со иконскиот знак на YouTube на предната страна.

Дали има некој начин директно да контактирате со YouTube?

Можете да контактирате со YouTube само преку дадениот телефонски број или преку неговите други опции за контакт.

Заклучок

Растот и досегот на YouTube се едноставно неспоредливи. Со оглед на тоа што онлајн платформата за споделување видеа продолжува да прави технолошки иновации и напредок, има совршена смисла да се користи оваа мрежа за да се комуницира со пошироката публика.

YouTube нуди низа видео содржини. Од кратки филмови, блогови, музички видеа, промотивни реклами и содржини и многу други, ова сега е една од најпопуларните веб-страници ширум светот.

Зачленете се
Известување за

0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари