Седиштето на ХП на Хјулит-Пакард

Hewlett-Packard Enterprise е американска мултинационална компанија специјализирана во областа на информатичката технологија. Со седиште во Спринг, Тексас, фирмата е основана дури на 1 ноември 2015 година, во Калифорнија, како резултат на поделбата на Хјулит-Пакард на два дела, од кои другата е HP Inc.

Овој конкретен огранок се фокусира на обезбедување на услуги за компјутерски облак, центри за податоци и рабови, што им олеснува на клиентите, клиентите и бизнисите да имаат беспрекорни и ефикасни трансакции. Тие, исто така, прават соодветна опрема за овие претпријатија, како што се рутери, пристапни точки и слично.

Генерални информации

Седиште: 1501 Page Mill Rd, Пало Алто, Калифорнија, Соединети Американски Држави
Поштенски код: 94304
Индустрија: Компјутерски хардвер, Компјутерски софтвер, ИТ услуги и ИТ консалтинг
Основана: Јули 2, 1939
Веб-страница: www.hp.com

Каде се наоѓа седиштето на Хјулит-Пакард?

Седиштето на Хјулит-Пакард се наоѓа во корпоративното седиште на WW во Спринг, Тексас во САД. Може да се најде на 1701 E Mossy Oaks Road, Spring, Texas 77389. Ова се наоѓа на 26 милји северно од центарот на Хјустон, веднаш во City Place.

Ова е нејзиното ново глобално седиште, а компанијата штотуку ја отвори својата канцеларија во февруари оваа година. Компанијата претходно во декември 2020 година ги објави своите планови да се пресели од своето седиште во Калифорнија на оваа локација со седиште во Тексас.

Седиштето се протега на огромен кампус од 440,000 квадратни метри, зафаќајќи околу 60 хектари земја. Низ областа Хјустон, Хјулит-Пакард има приближно 2,200 вработени. Седиштето е посветено на цели на истражување и развој, како и на финансии, продажни операции, синџир на снабдување, човечки ресурси и маркетинг.

Новите ископувања на Hewlett-Packard беа развиени од Patrinely Group, USAA Real Estate и CDC Houston. Севкупно, новото седиште вклучува две згради од пет ката, од кои и двете се поврзани со мост меѓу нив на секое ниво.

Седиштето во Тексас може да се пофали со уредена покривна тераса што гледа над дворот, комплетна со внатрешни и надворешни удобности во кои вработените можат да уживаат. Седиштето на корпорацијата треба да стане заеднички културен центар кој може да се користи за состаноци и настани, особено затоа што многу од неговите вработени сè уште работат на далечина.

Покрај седиштето во Тексас, Хјулит-Пакард има и други корпоративни канцеларии во САД. Овие можат да се најдат на локации како Њујорк; Сан Хозе, Калифорнија; Плано, Тексас; Роузвил, Калифорнија; Остин, Тексас; Алфарета, Џорџија; Форт Колинс, Колорадо; Санта Клара, Калифорнија; и Дурам, Северна Каролина.

Каде е корпоративната канцеларија на Хјулит-Пакард?

Корпоративното седиште на Хјулит-Пакард се наоѓа во Соединетите Држави, особено во Спринг, Тексас. Нејзината адреса е 1701 E Mossy Oaks Road, Spring, Texas 77389. Можете да стигнете до компанијата на
Компанијата има и други корпоративни канцеларии во Соединетите Американски Држави, како и други делови од светот. Компанијата има глобално присуство во региони како што се Америка, Европа, Блискиот Исток, Африка, Азија и Океанија. Во меѓувреме, компанијата има корпоративни канцеларии на HP и во различни региони.

Лого на седиштето на ХП на Хелет Пакард
Седиштето на HP Подобрено од headquartersoffice.com

Каде е корпоративната канцеларија на Hewlett-Packard во Канада?

Корпоративната канцеларија на Hewlett-Packard во Канада се наоѓа на 1875 Buckhorn Gate, Suite #202, Mississauga, Онтарио L4W 5P1.

Каде е корпоративната канцеларија на Хјулит-Пакард во ОК?

Постојат две корпоративни канцеларии на Hewlett-Packard во Обединетото Кралство. Првата локација може да се најде во Беркшир, Велика Британија, во Триаголникот Винерш. Адресата на оваа корпоративна канцеларија е 210 Wharfedale Road, Berkshire, RG41 5TP, Обединетото Кралство.

Втората корпоративна канцеларија во ОК може да се најде во Лондон на плоштадот 1А. Ова се наоѓа на плоштадот Алдерманбери 1, Лондон, EC2 7HR, Обединетото Кралство.

Како да контактирам со Hewlett-Packard?

Можете да ја испратите вашата пошта до седиштето на компанијата лоцирано на 1701 E Mossy Oaks Road, Spring, Texas 77389.

Може да го контактирате бројот за корисничка поддршка на Hewlett-Packard на 1-800-633-3600. Во меѓувреме, за проблеми со продажбата, можете да контактирате со компанијата со повик 1-888-342-2156. Грижата за гаранцијата треба да помине низ 1-844-806-3425.

Кој е претседател на Хјулит-Пакард?

Антонио Нери е актуелен претседател и главен извршен директор на Hewlett-Packard Enterprise. Нери ја презеде функцијата во 2017 година. Подоцна го замени Мех Витман како извршен директор во 2018 година, со што стана член на одборот на компанијата Hewlett-Packard Enterprise. Тој се смета за првиот латино извршен директор на компанијата.

Пред да стане претседател, Нери првично служеше како постар потпретседател и генерален менаџер за серверот и мрежни единици на HP пред да се подели на два одделенија. Истата година, Нери беше избрана да стане извршен потпретседател и генерален менаџер на деловното одделение наречено Enterprise Group.

Извршен директор и главен извршен тим на Hewlett-Packard

Име Ознака
Антонио Нери Главен извршен директор
Марк Бекер Извршен потпретседател и генерален директор, глобални операции
Том Блек Извршен потпретседател и генерален директор, складирање
Џастин Хотард Извршен потпретседател и генерален директор, компјутери со високи перформанси и вештачка интелигенција
Џим Џексон Извршен потпретседател и главен маркетинг директор
извор: hp.com, investor.hp.com, www8.hp.com

Најчесто поставувани прашања

Колку канцеларии на Хјулит-Пакард има во САД?

Само во САД има вкупно 10 канцеларии на Hewlett-Packard, вклучувајќи го и седиштето на компанијата. Овие корпоративни канцеларии на HP може да се најдат на локации како што се Њујорк, Калифорнија и Северна Каролина.

Каде се фабриките на HP?

HP Inc. е сегментот на Hewlett-Packard фокусиран на електрониката, ентитет целосно одделен од Hewlett-Packard Enterprise. Нејзините фабрики, наводно, се главно во Кина, а други фабрики се наоѓаат во САД, Австралија и Чешка.

Дали HP и Hewlett-Packard се исти?

HP и Hewlett-Packard Enterprise не се исти. Hewlett-Packard Enterprise се смета за нова јавно тргувана компанија, додека HP Inc. беше ново преименувана Hewlett-Packard.

HP е мултинационална компанија за информатичка технологија која е специјализирана за развој на персонални компјутери, решенија за 3D печатење, принтери и многу други.

Од друга страна, Hewlett-Packard Enterprise се подготвува како лидер во деловната информатичка технологија. Создава инфраструктурни производи дизајнирани да ги адресираат и поддржуваат постојните ИТ системи на клиентите.

Заклучок

Hewlett-Packard Enterprise е водечка технолошка компанија во оваа област. Со своите трансформативни иновации и глобалните производи и услуги од работ до облак, досегот на оваа компанија само ќе се зголемува од година во година.

И покрај тоа што е основана пред само неколку години, Hewlett-Packard Enterprise ги има своите корени во технологијата бидејќи првично беше лансирана како Hewlett-Packard во 1939 година. Денес, таа останува една од најдобрите 500 компании во Соединетите држави и продолжува да биде водечка технолошко претпријатие во својата област.

Зачленете се
Известување за

0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари