Седиштето на Google

Секој кој некогаш користел Интернет, користел Google на некој начин, облик или форма. Веројатно имате инсталирано Chrome на вашиот компјутер или телефон или веројатно користите Gmail за работни и лични работи. Ако имате уред со Android, тогаш користите и производ на Google.

Поради ова, можеби сте љубопитни за физичкото присуство на компанијата. Овде, ќе научите за седиштето на Google, деталите за контакт и другите суштински информации.

Каде се наоѓа седиштето на Google?

Google е компанија развиена во Соединетите Американски Држави, поточно директно од Калифорнија. Ова е причината зошто неговото глобално седиште, наречено Googleplex, се наоѓа на 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, California 94043, САД. Овој кампус не е само за Google туку и за неговата матична компанија Alphabet Inc.

Кампусот опфаќа 190,000 квадратни метри земја и е дизајниран од Клајв Вилкинсон од архитектонската фирма именувана по него. Во овој обемен комплекс не се сместени само канцелариите на Google Corporate, туку и сè што им е потребно на луѓето, како што се рекреативни објекти, перална и ресторани.

Googleplex постои од 2005 година и служи како инспирација за седишта во стилот на кампусот за компании од целиот свет.

Покрај Googleplex, компанијата има присуство и во други држави како Тексас, Колорадо, Северна Каролина, Илиноис, Њујорк и Вашингтон, само за да именуваме некои. Канцеларијата е отворена за време на работното време, за време на вообичаените работни денови во Калифорнија.

Седиштето на Google LLC
Седиштето на Google подобрен од headquartersoffice.com

Каде е седиштето на Google во Канада?

Додека Googleplex во Калифорнија е еден од најпознатите кампуси, канцеларијата Kitchener-Waterloo е најголемата канцеларија за истражување и развој на компанијата во Канада. Се наоѓа на 51 Breithaupt Street Kitchener, Онтарио N2H 5G5, Канада. Покрај локацијата Киченер, компанијата има канцеларии во Монтреал и Торонто.

Каде е седиштето на Google во ОК

Компанијата исто така има голема канцеларија во Обединетото Кралство лоцирана на 1-13 St. Giles High St, London Wc2H 8AG, Обединетото Кралство.
Освен оваа локација, можете да најдете и канцеларии на Google на плоштадот Панкрас бр. 6 и куќата Белгрејв, и двете во Лондон.

Како да контактирам со корпоративната канцеларија на Google?

Постојат неколку начини за контактирање на Google, најзгодните се преку пошта и телефон. Можете да испратите пошта до седиштето на Google на 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, California 94043, USA. Можете да ги повикате и на 650 2530000.

Како да контактирам со Google?

Ако сакате да стапите во контакт со Google во врска со неговите производи и услуги, можеби ќе сакате да ги користите следните методи за комуникација.

Испраќањето пошта на нивната корпоративна поштенска адреса е најдобрата опција за пошта од полжав. Неговата адреса е 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, California 94043, USA.

Луѓето кои сакаат подиректен пристап можат да ги користат своите телефони за да се јават во компанијата. Постојат неколку достапни телефонски броеви во зависност од вашата загриженост.
Ако сте постоечки резиденцијален клиент, јавете се на 866 777-7550, додека постоечките деловни клиенти треба да се јават на 855 418-8326. На новите продажни станбени клиенти им се советува да се јават на 833 942-0105, додека новите деловни клиенти треба да вртат на 877 372-9790.

Прашањата за изградба треба да се упатат на 877 454-6959, додека TTY комуникациите треба да бидат на 833 999-2889.

Кој е претседателот на Google?

Претседател и главен извршен директор (извршен директор) на Google е Сундар Пичаи. 43-годишниот лидер е и извршен директор на матичната организација на Google, Alphabet. Познато е дека тој е најплатениот извршен директор во светот откако во 281 година доби компензација од вкупно 2019 милион долари.

Пичаи работи во Google со децении, почнувајќи од 2004 година. По нешто повеќе од една деценија, тој станува извршен директор на компанијата. Тој се засили како извршен директор на Alphabet откако основачите Лери Пејџ и Сергеј Брин поднесоа оставки од своите позиции во декември 2019 година.

Индиско-американскиот извршен директор е дипломиран металуршки инженеринг на Индискиот институт за технологија Харагпур. Подоцна, тој студирал на Универзитетот Стенфорд за да магистрира, а потоа отишол во училиштето Вартон на Универзитетот во Пенсилванија.

Пичаи доби различни можности за кариера пред конечно да се приклучи на Google. Работел во McKinsey & Co. и Applied Materials. Тој беше интервјуиран во компанијата во 2004 година на истиот ден кога Gmail беше достапен за јавноста.

Оттогаш, Пичаи работеше на лентата со алатки за пребарување на Google, ги убеди основачите да создадат Google Chrome и го предводеше создавањето на Android One.

Најчесто поставувани прашања

Колку канцеларии на Google има во САД?

Компанијата има 29 локации во САД, вклучувајќи го и нејзиното главно седиште во Googleplex во Калифорнија.

Каде се најдобрите канцеларии на Google?

Најдобрите канцеларии на Google се во Соединетите Држави, особено затоа што таму се наоѓа неговиот главен кампус. Сепак, ќе можете да најдете импресивни локации во Канада и Обединетото Кралство.

Можете ли да го посетите седиштето на Google?

Можете да го посетите Googleplex за да видите што нуди, сè додека можете да стигнете до адресата. Можете да го направите тоа со возење или возење воз или автобус.

Седиштето на Google е еден од најнапредните и најкомплетните кампуси таму. Исто така, има многу знаменитости што треба да се видат, како што е скулптурата на диносаурусот и многу повеќе.

Зачленете се
Известување за

0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари