Штабот на Чег

Chegg Inc. е онлајн-услуга за учење која на студентите им обезбедува академска и образовна поддршка на повеќе начини. Им позајмува решенија за учебници на студентите, заедно со онлајн туторство, изнајмување учебници, пристап до учебници и многу други.

Генерални информации

Седиште: 3990 Freedom Cir, Санта Клара, Калифорнија, Соединети Американски Држави
Поштенски код: 95054
Индустрија: образование
и онлајн трговија на мало
Основана: јули 2005
Веб-страница: chegg.com

Каде се наоѓа седиштето на Chegg, Inc.?

Седиштето на Чег се наоѓа во Санта Клара, Калифорнија. Нејзината адреса е 3990 Freedom Circle, Santa Clara, California 95054, Соединети Американски Држави. Можете да стигнете до седиштето на корпорацијата на (408) 855-5700 во нормално работно време. Работното време за компанијата обично започнува во 9 часот и завршува во 6 часот во работните денови. Компанијата останува затворена за време на викендот.

Според мерењето на „Карти на Google“, самата зграда е на приближно 24,209.35 квадратни стапки или околу 2,249.12 квадратни метри.

Освен седиштето, Chegg, Inc. има уште шест локации. Платформата за учење има и други локации во Калифорнија Сан Франциско, Њујорк, Израел и Германија. Во меѓувреме, има две корпоративни канцеларии во Индија, со по една во Њу Делхи и Андра Прадеш.

Каде е корпоративната канцеларија на Chegg, Inc.?

на Корпоративна канцеларија на Chegg исто така е исто како и нивното седиште. Се наоѓа на 3990 Freedom Circle, Санта Клара, Калифорнија 95054 во САД. Нејзината друга корпоративна канцеларија во државата Калифорнија може да се најде на улицата Хауард 301, Сан Франциско, Калифорнија 94105.

Нејзината корпоративна локација во Њујорк, од друга страна, се наоѓа на 10 E 39th Street, Њујорк, Соединетите Американски Држави. За нејзината локација во Германија, може да се најде на Cuvrystraße 4, Берлин, DE. Во меѓувреме, нејзината адреса во Израел се наоѓа на улицата ХаМада 12, Реховот, Израел, 00000, ИЛ.

Како што споменавме, две од нејзините корпоративни локации може да се најдат во Индија. Едната се наоѓа на 9-42-14, патот Карачету, Балаџи Нагар, Асилмета, Висахапатнам, Андра Прадеш 530003, Индија, додека другата канцеларија се наоѓа на 401 Corporate One, окружен центар Јасола, Јасола, Њу Делхи, Делхи 110025.

chegg Inc

Како да контактирам со Chegg, Inc.?

  • mail: Поштенската адреса на компанијата е иста како и нејзиното седиште. Тоа е 3990 Freedom Circle, Санта Клара, Калифорнија, 95054.
  • телефон: Може да стигнете до Chegg, Inc. на 855-477-0177 по телефон. Ако сакате да разговарате со претставник преку текст, може да го сторите тоа и со помош на WhatsApp. Директните потрошувачи или поединци се повикани да се обратат до нивната сметка на WhatsApp на 408-351-0942. Имајте на ум дека разговорите на WhatsApp може да се наплаќаат соодветно врз основа на стапките на пораки и податоци. Поединците кои сакаат да го прекинат разговорот треба само да одговорат „СТОП“ за да го прекинат разговорот.
  • Е-пошта: Компанијата нема официјална адреса за е-пошта каде што можете да стигнете до неа. До него може да се дојде само преку телефон, текстуална порака или разговор, од кои второто е достапно преку неговата поддршка за онлајн разговор. Сепак, контактите и односите со медиумите може да е-пошта на Chegg, Inc [заштитена по е-пошта].

Кој е претседател на Chegg, Inc.?

Сегашниот претседател на Chegg, Inc. е Ден Розенвеиг. Розенвајг е претседател на платформата за учење од 2010 година. Тој е и главен извршен директор и копретседател на компанијата.

Пред да му се придружи на Chegg, Розенвејг работел и како главен извршен директор на некои од најпрестижните и најпознатите компании како ZDNet и Guitar Hero, како и главен оперативен директор на Yahoo!.

Розенвајг е дипломиран на колеџот Хобарт и Вилијам Смит во Женева, Њујорк, со диплома за уметности по политички науки. Покрај неговата работа во Chegg, Inc., Розенвајг учествува и како постар советник на TPG Growth Ventures и советник на две компании, Bond Capital и Kleiner Perkins.

Извршен директор и главен извршен тим Chegg, Inc

Име Ознака
Ден Розенвајг Претседател и главен извршен директор
Нејтан Шулц Претседател на услуги за учење
Ендру Браун Главен финансиски директор
Естер Лем Главен директор за маркетинг
Џон Филмор Претседател, Чег Скилс
извор: investor.chegg.com

Најчесто поставувани прашања

Дали Chegg е меѓународна компанија?

Chegg е меѓународна компанија. Иако се смета за американска фирма, платформата за учење има изградено присуство не само во Соединетите Држави, туку и во различни делови на светот. Има голема база за поддршка и присуство во Австралија, Канада и Обединетото Кралство, со канцеларии и во различни региони.

Во колку земји е Чег?

Чег се наоѓа во четири земји. Тука спаѓаат САД, Индија, Германија и Израел. Услугата, сепак, се користи во многу земји.

Извршно резиме:

Платформата за учење функционира така што на студентите им нуди претплатни услуги за различни предмети како што се математика, пишување, наука и други потреби поврзани со домашните задачи.

Компанијата е основана во 2005 година од Aayush Phumbhra, Osman Rashid и Josh Carlson со цел да им помогне на студентите да добијат поголем пристап до производи и материјали поврзани со образованието по пристапни цени. Од своето лансирање, компанијата собра приближно 2.9 милиони претплатници ширум светот.

Chegg, Inc. излезе на берзата во Њујорк во ноември 2013 година, со што стана компанија со јавно тргување. Наводно се проценува на над 1.1 милијарда долари. Од декември 2021 година, компанијата има над 1,700 вработени низ нејзините корпоративни канцеларии.

Зачленете се
Известување за

0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари