Седиштето на Adobe

Adobe Inc. е една од водечките компании за компјутерски софтвер ширум светот, со различно управување со документи, маркетинг и креативни производи. Денес нуди повеќе решенија кои се грижат за различни пазарни сегменти. Некои од нив ги вклучуваат Commerce Cloud, Marketo Engage и Workfront.

Со оглед на тоа што многу од овие решенија се користат од канцеларии, компании, професионалци и поединци ширум светот, некои можеби се љубопитни за корпоративните детали на Adobe Inc. Еве некои од најважните информации за компанијата, вклучувајќи локација на седиштето, директори и детали за контакт.

Генерални информации

Седиште: Светско седиште на Adobe, Сан Хозе, Калифорнија, САД
Поштенски код: 95110
Се тргува како: Насдак: АДБЕ
Индустрија: софтвер
Основана: декември 1982 година; Mountain View, Калифорнија, САД
Веб-страница: adobe.com
Деловни податоци: Google финансии / Пријави на ДИК

Каде се наоѓа седиштето на Adobe Inc.?

Седиштето на Adobe е импресивна структура составена од три високи кули. Се наоѓа на 345 Park Avenue, Сан Хозе, Калифорнија 95110-2704. Канцелариските кули, имено западната кула, источната кула и кулата Алмаден беа завршени во 1996, 1998 и 2003 година, соодветно.

Секоја од кулите зазема огромен простор, при што најголем простор има Западната кула од 18 ката со 391,000 квадратни стапки, а потоа следи Источната кула од 16 ката со 325,000 квадратни метри. Најмалата од трите е кулата Алмаден (17 ката) со 273,000 квадратни метри.

Севкупно, Светското седиште на Adobe опфаќа околу еден милион квадратни метри површина, вклучувајќи канцелариски простори и паркинг. Нејзиниот паркинг простор е составен од пет ката.
Светското седиште е дизајнирано од фирмата Хелмут, Обата и Касабаум (HOK), со архитектите Џорџ Френсис Хелмут, Џорџ Едвард Касабаум и Ѓо Фредерик Обата, во соработка со Webcor Builders, Inc.

Седиштето со три кули отсекогаш требаше да биде еколошки затоа што не само што е соодветно за животната средина, туку и за бизнисот. Сепак, повеќе напори за заштита на животната средина беа направени во 2001 година за време на енергетската криза во Калифорнија кога компанијата се залагаше за зачувување на енергијата.

Компанијата ја постигна оваа цел бидејќи доби различни сертификати со помош на компанијата за управување со капацитети Cushman & Wakefield.

Некои од нејзините достигнувања ја вклучуваат ознаката ENERGY STAR на Агенцијата за заштита на животната средина на САД, сертификатот за лидерство во енергијата и дизајнот на животната средина (LEED) на Советот за зелена градба на САД (USGBC) и лидерството во енергетиката и дизајнот на животната средина на USBGC - постоечка зграда (LEEDE-B). Платинска сертификација.

Покрај корпоративната канцеларија на Adobe во Сан Хозе, Калифорнија, компанијата исто така има вкупно 67 локации низ светот со повеќе од 10,001 вработен. Заинтересираните лица можат да стапат во контакт со седиштето преку телефон на 408-536-6000 или преку факс на +1-408-537-6000.

Работното време за Adobe се усогласува со стандардното работно време како што е наложено од државата Калифорнија. Сепак, имајте на ум дека ова може да варира во зависност од компанијата.

Како изгледа модерното седиште на Adobe во Сан Хозе

Компанијата спроведува модерни, еколошки операции во своето Светско седиште во Сан Хозе, Калифорнија. Тој ги комбинираше технологијата и принципот за да создаде зелена зграда која поттикнува зачувување, продуктивност и креативност.

Внатре, зградите се дизајнирани да инспирираат иновации и имагинација. Зафаќа два архитектонски мотиви, имено крајбрежјето на Калифорнија и планините Санта Круз.
Ова е причината зошто ентериерите на канцелариите носат сини, зелени и кафени бои. Посетителите ќе најдат различни графички дизајни на ѕидови и инсталации за уметнички дела во просториите кои се во согласност со горенаведените теми.

Компанијата побара помош од уметниците Хана Сицер и Ерик Ото за да насликаат различни прикази на темите на секој кат од високите канцеларии. Едно извонредно дело на Ото е муралот на планините Санта Круз, кој ги прикажува бреговите на Калифорнија во позадината на планините. Користи мешани материјали за да ја долови суштината на двете географски карактеристики, создавајќи динамичен дизајн кој ги одразува принципите на компанијата.

Од друга страна, Сицер создаде повеќе парчиња во различни медиуми кои, кога се комбинираат, создаваат инспиративно ремек дело. Го прикажува иконското зајдисонце Санта Круз преполно со топли бои над студени нијанси, благодарение на брегот. Соодветно е насловен Homage to Santa Cruz, кој има за цел да го долови сеќавањето на уметникот за местото.

Изборот на овие теми не е случаен. Ова значи да се пренесе фактот дека иако Adobe е светски бренд со локации низ целиот свет, тој останува да биде релевантен во неговиот локален контекст, што се однесува на географските карактеристики на Калифорнија и иконите предели.

На некој начин ова создава инспиративна средина каде што уметноста и науката можат да се сретнат. Во истата насока, канцелариите обезбедуваат и простор каде креативците, инженерите и другите членови на персоналот можат да се состанат со помош на интерактивни простори.

Канцелариите се полни со места кои поттикнуваат култура на соработка, од работни места со отворен план, области за одмор, простории за соработка, салони и кафетерии. Дури и просторите како коридори и области со лифтови се исполнети со уметнички дизајнирани ентериери, со помош на дизајнерскиот тим, како и Ото и Сицер. Резултатот е иновативна и жива компаниска култура, за која придонесуваат локацијата и дизајнот на седиштето.

Adobe светското седиште во Сан Хозе Калифорнија
Светското седиште на Adobe засилено со headquartersoffice.com

Како да контактирам со Adobe Inc?

Поединци кои сакаат да стапат во контакт со Adobe Inc. би биле задоволни да знаат дека постојат различни начини да се дојде до компанијата. Еве некои од најчестите опции за комуникација.

  • пошта - 345 Парк авенија, Сан Хозе, Калифорнија 95110-2704
  • Телефон - + 1-408-536-6000
  • Е-пошта онлајн разговор - Adobe Virtual Assistant е достапен преку официјалната веб-страница на www.adobe.com/.
  • Социјални медиуми - Допрете ја компанијата на Facebook, Twitter, LinkedIn и Instagram.

Кој е претседателот на Adobe?

Претседателот на Adobe е Шантану Нарајен. Тој стана претседател како и главен оперативен директор во 2005 година.

Извршен директор и клучен извршен тим на Adobe

имиња Ознаки
Шантау Нарајен Претседател и главен извршен директор
Скот Белски Главен директор за производи и извршен потпретседател
Анил Чакраварти Претседател, Бизнис со дигитално искуство
Глорија Чен Главен директор за луѓе и извршен потпретседател
Ден Дурн Главен финансиски директор и извршен потпретседател
извор: adobe.com, adobe.com

Најчесто поставувани прашања

Колку локации на Adobe има?

Има вкупно 67 канцеларии на Adobe ширум светот. Тие се наоѓаат во региони како Северна Америка, Азија, Австралија и Нов Зеланд, Европа, Блискиот Исток, Африка и Јужна Америка.

Каде е корпоративната канцеларија на Adobe во Канада?

До моментот на пишување, постојат две корпоративни канцеларии на Adobe во Канада, од кои и двете се наоѓаат во Онтарио. Еден се наоѓа на улицата Престон 343, Отава, Онтарио K1S 1N4. Другата локација може да се најде на 225 King Street W, 14-ти кат, Торонто, Онтарио M5V 3M2.

Каде е канцеларијата на Adobe Corporate во ОК?

Постојат две корпоративни канцеларии на Adobe во Обединетото Кралство. Еден од нив се наоѓа во Пазарната куќа, Мејденхед, SL6 8AD. Во меѓувреме, втората локација може да се најде во White Collar Factory, 1 Old Street Yard, Лондон, EC1Y 8AF.

Каде е Adobe со седиште во Европа?

Adobe има канцеларии во 17 земји низ Европа. Тие вклучуваат Белгија, Данска, Франција, Германија, Австрија, Швајцарија, Ирска, Италија, Република Молдавија, Холандија, Полска, Романија, Шпанија, Шведска, Шкотска и Обединетото Кралство.

Извршно резиме

Седиштето на Adobe е едно од најголемите и најуникатните во земјата. Со својата распространета локација која покрива еден милион квадратни метри земја, и нејзините авантуристички дизајни кои инспирираат креативност и иновации, Светското седиште е достојно да се нарече дом на оваа глобална софтверска компанија.

Зачленете се
Известување за

0 коментари
Влезни повратни информации
Погледнете ги сите коментари